Podmorski wodociąg templariuszy Turcja – Cypr

                Tytuł jest oczywiście fałszywy, do czego przyznaję się, w przeciwieństwie do większości publikacji w obecnej prasie 😉 Jest niewiarygodny rurociąg i byli templariusze,  tylko nie mieli ze sobą nic wspólnego, poza Cyprem oczywiście. Sam Cypr jest dość dużą wyspą leżącą we wschodniej części Morza Śródziemnego o długości ponad 100 km. Zamieszkuje go 1,2 mln osób. Ma strategiczne znaczenie w regionie. Jego północna część to nieuznawana przez większość państw Turecka Republika Cypru Północnego, część południowa to greckojęzyczna Republika Cypru. Na wyspie znajdują się też ważne morskie i lotnicze bazy wojskowe Wielkiej Brytanii. Po raz pierwszy wyspę zdobyli Brytyjczycy już w XII wieku. Ryszard Lwie Serce w drodze powrotnej z Wypraw Krzyżowych zdobył Cypr a potem odsprzedał go Templariuszom. Wyspa od XVI wieku jest częścią Imperium Tureckiego a potem przechodziła burzliwe dzieje, co ma miejsce praktycznie do dnia dzisiejszego.

Wschodnia część Morza Śródziemnego z zaznaczoną trasą podwodnego rurociągu słodkiej wody.

Położenie wyspy w pobliżu Kanału Sueskiego między Europą, Azją a Afryką powoduje, że jest bardzo ważnym punktem strategicznym. Największą bolączką wyspy są małe zasoby wody pitnej, która uniemożliwia jej rozwój. Dlatego w 2014 r. uruchomiono niespotykane w skali światowej rozwiązanie: z kontynentu na Cypr zbudowano podmorski wodociąg słodkiej wody o długości 80 km i średnicy 160 cm. Rocznie tym wodociągiem dostarczane na wyspę jest 75 mln m3, z czego połowa jest używana jako woda pitna a druga połowa do nawadniania żyznych równin na tureckiej północy wyspy.

Budowa kosztowała 430 mln USD i składa się z trzech głównych części:

1. Tamy Alaköprü w prowincji Mersin w południowej Turcji.

2. Polimerowego rurociągu Turcja Cypr o długości 80 km i średnicy 160 cm zanurzonego 250 m pod powierzchnią wody

3. Sztuczną zbiornik wodny Zaporę Geçitköy w prowincji Girne na północy Cypru zasilanej 3 kilometrowym rurociągiem od brzegu morza dokąd dostarczana jest słodka woda z kontynentu.

Tama Alaköprü spiętrza wodę rzeki Dragon Creek u stóp górskiego masywu Taurus i zasila elektrownię wodną o mocy 26 MW. Część energii elektrycznej uzyskiwanej w tej elektrowni jest wykorzystana do zasilania przepompowni wody tłoczonej do podmorskiego rurociągu na odległość 80 km bez stacji pośrednich. Półwysep Anatolijski, na którym leży Turcja jest w dużej mierze płaskowyżem pokrytym przez całą zimową porę śniegiem. Mimo położenia w okolicy 40. równoleżnika zimy są tu chłodne a opady obfite. Potężne masy śniegu pokrywającego Taurus, przez co magazynują wodę a w sezonie wiosennym i letnim dostarczają ją do licznych hydroelektrowni. Z zapory Alaköprü położonej 88 m n.p.m. woda transportowana jest na wybrzeże 23 km zamkniętym kanałem, aby trafić do przepompowni zasilającą wielką podmorską rurę.

Rurociąg o długości 80 km łączy kontynent z Cyprem i jest wykonany z tworzyw sztucznych, lżejszych od wody. Zanurzony na głębokość 250 m jest przykotwiczony do dna morskiego tak, aby umożliwić swobodną żeglugę a zarazem nie jest narażony na gwałtowne pływy podczas sztormowej pogody, jakie mają miejsce bliżej powierzchni morza.                                                                                .

 Polimerowy podwodny rurociąg między Turcją a Cyprem.

Na terenie północnego Cypru słodka woda jest dystrybuowana do licznych miejscowości w celach spożywczych oraz do nawadniania na rolnicze tereny wyspy. Cypr, kraina o suchym klimacie zyskał wielki zbiornik wodny, który jest zupełną nowością dla jego mieszkańców i urozmaica lokalny krajobraz. Tradycja i technika przesyłania wody na duże odległości akweduktami była podstawą wielkości Imperium Rzymskiego. Dziś na tych samych terenach widzimy projekt inżynieryjny na miarę XXI w. Nie byłby on możliwy bez tworzyw sztucznych i nowoczesnych technik budownictwa morskiego. 

Cypr jest miejscem, gdzie stykają się Azja, Europa Afryka. Obecnie podzielony na części turecką i grecką jest pełen zabytków i sprzeczności. Do części tureckiej można bez problemów przejechać np. taksówką. Polecam!

Paweł Klimczewski

Zbiornik Geçitköy na Cyprze Północnym

Gotyckie śniadanie na styku Europy, Azji i Afryki.
Kaplica grobowa św. Barnaby Apostoła na Cyprze.

 O św. Barnabie pisałem wiece tutaj https://pch24.pl/sw-barnaba-pokorny-przewodnik-i-fundator-kosciola

Jeśli uważasz moje analizy i publikacje za pożyteczne możesz mnie wesprzeć dowolną kwotą na konto:

Mbank : 87 1140 2017 0000 4002 1094 2334

Paweł Klimczewski, tytułem: wpłata

Dziękuję ze wsparcie niezależności mediów w Polsce.