Efez, niedziela, 15 sierpnia 2021
Wpis po kilku dniach po podróży (mapa). Trasa przez płaskowyż Anatolii przebiega cały czas na wysokości ok. 1000 metrów nad poziomem morza. Jest tu mnóstwo słońca, ale powietrze nie jest upalne. Jest tu blisko 10 stopni chłodniej niż na wybrzeżu, czyli mniej niż 30 stopni! Mijamy księżycowe góry i doliny z tysiącami owocowych drzew. Tu udomowiono nie tylko konia, ale i jabłoń.
Azja Mniejsza
Jestem teraz w Azji, a tu się dzieje dużo. W Afganistanie Tulibowie okrążyli Amerykanów, a Ci strzelali do Afgańczyków na zablokowanym lotnisku w Kabulu. O tych, co latają w podwoziu i na skrzydłach jutro, bo są sprawy o wiele ważniejsze!
O 15. sierpnia w Polsce, „każdy wie”! Defilada w Warszawie, machanie szabelką, „parkujemy Abramsy w Bramie Smoleńskiej”, itp. Czyli „Dyrekcja Cyrku w Budowie”. Tak, tak Marcin Wolski, obecny macher propagandy PiS-u był już najzdolniejszym dzieckiem ekipy Gierka i Szczepańskiego w latach 70. i robił w „Trójce” tamtego czasu rewelacyjną audycję „60 minut na godzinę”, jednym z jej fragmentów był skecz „Dyrekcja Cyrku w Budowie”, była to dopuszczalna przez reżim groteska na PRL, dziś mamy dokładnie „Powtórkę z rozrywki” w PRL bis/PiS. Ale idźmy do spraw ważnych.
Rok temu 15 sierpnia napisałem: „Dlaczego w Turcji mam zniżkę za bycie katolikiem.” https://www.facebook.com/pawel.klimczewski/posts/10214835434514482
Meryem Ana Evi czyli w Domu Maryi
Nigdy wcześniej nie udało mi się być 15.08 w samym Efezie, a dokładnej w Meryem Ana Evi czyli w Domu Maryi, na Wzgórzu Słowików, klika km nad ruinami starożytnego Efezu, a dziś 7 km od uroczego miasta Selçuk. W centrum Selçuku są ruiny bazyliki św. Jana Ewangelisty i jego grobowiec a raczej apokaliptyczna ruina, jak przystało na autora Apokalipsy.
15 sierpnia to w Rzymie i na wschodzie święto Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Wszytko wskazuje na to, że miejscem tego niecodziennego zdarzenia był właśnie Efez. Pisałem o tym tutaj: https://m.pch24.pl/siedem-miast-siedem-wspolnot-siedem-kosciolow-apokalipsy-opinia/ W domu Maryi dziś tłumy. Twarze z całego świata, Syria, Etiopia, Korea, grupa Polaków też jest. My poznajemy tureckich chrześcijan z pobliskiej Smyrny (Izmir). Kapucyni uwiją się rozdając posiłki po długiej, wschodniej Mszy św. Po południu jeździmy odwiedzić kameralny hotel na wzgórzu nad miastem, w którym spędziliśmy całe lato 2020, nie latały wtedy do Azji samoloty, więc z Europy, przez granicę z Bułgarii do Turcji dotarliśmy dosłownie pieszo. Po tej podróży napisałem jak ciepło nas przyjmują Turcy, gdy mówimy że pielgrzymujemy do miejsc świętach dla chrześcijan.
Dziś w hoteliku Villa Panorama
W hoteliku Villa Panorama spotkaliśmy nowego szefa, personel mu szybko wyjaśnia, że byliśmy tu rok temu. Śmiało zrobię reklamę temu hotelowi, bo ku naszemu zdziwieniu, nie dość, że dostaliśmy rabat za posiłek to wynosił on 100 % ! Nie wnikałem dlaczego, ale zapytany o to, czy zostaję w hotelu wyraźnie powiedziałem, że jestem dziś tylko na chwile jako pielgrzym z okazji ważnego chrześcijańskiego święta, zjemy coś wskoczę do basenu i jadę za chwile dalej. Hotel Villa Panoram w Selçuku prowadzi Özgür Çelik. Kilka minut serdecznej rozmowy i wiem, że spotkamy się jeszcze nie raz. Fascynuje mnie tolerancja Turków, a nawet ich szacunek do wszystkich innych światopoglądów. W islamie twierdzenie, że kobieta urodziła Boga jest delikatnie mówiąc „nie na miejscu” to jest obraza Boga, ale jeśli mówi to chrześcijanin, to „jego sprawa” i zarazem okazja do podziwu z ich strony nad naszą wiarą. Trudne do zrozumienia, ale próbujmy!
Paweł Klimczewski
Jeśli uważasz moje analizy i publikacje za pożyteczne możesz mnie wesprzeć dowolną kwotą na konto:
Mbank : 87 1140 2017 0000 4002 1094 2334
Paweł Klimczewski, tytułem: wpłata
Dziękuję ze wsparcie niezależności mediów w Polsce.