Afganistan – Western Union się wycofuje.

                                                                                                                                       Kumluca, piątek, 20 sierpnia 2021

Western Union się wycofuje z Afganistanu.

Krótki news poranny : Western Union się wycofuje z Afganistanu. Niby drobiazg, ale widzę w tym istotę pirackiej dominacji USA w setkach krajów na świecie. Oznacza to również, że okupanci amerykańscy faktycznie nie dogadali się z Talibami – Afgańskimi patriotami 😉  Jeśli mamy jakiś spójny politycznie system gospodarczy i chcemy wysłać w jego ramach krewnemu pieniądze to robimy w jego ramach przelew. Nie powinien on kosztować więcej niż ułamek procenta kwoty przesłanej. Np. 5 zł za 1000 zł przelewu co daje 0,5% kosztu transferu. To jest i tak drogo, ale nie bezczelnie drogo. Jestem teraz w Azji, gdzie panuje dość liberalny system obrotu walutami, obok mnie jest w miasteczku bank, który oferuje:

Tabela 1

Jest to do przyjęcia.

Oczywiście nie używam nigdy za granicą żadnych kart, gdzie opłaty są wielokrotnie  wyższe, po prostu bandyckie, podobnie jak w okienkach Western Union.

Obrót walutami to najprostszy handel, towar się nie psuje, jest lekki, sama słodycz. A jeśli ktoś ma „wtyczkę” do systemu międzynarodowego to tylko naciska enter i idzie po gotówkę do najbliższego banku, aby nią obracać .

Z Western Union korzystają miliony ludzi skazanych na emigrację, bez legalnej pracy itp. Ciężko pracując za podłe stawki wysyłają do swych rodzin uciułane kilkaset dolarów i płacą za to jeszcze przynajmniej 4 % a przy małych kwotach do 10%.

Co to jest 4% i dlaczego to jest dużo ?

W biznesie podstawowym parametrem kapitału jest zwrot z inwestycji w skali roku. Dziś jeśli ktoś oferuje 4% to jest  to super okazja. Po polsku: bogaty człowiek ma 1 000 000 USD, kupuje udziały w dobrej, sprawdzonej firmie , np. rafinerii za te 1 000 000 USD i po roku dostaje 4% dywidendy, czyli 40 000 USD. Nadal jest właścicielem rafinerii w udziale za 1 000 000 USD. Tak działa giełda. 4 % zysku, na które rafineria pracowała 365 dni. Rok !

Tymczasem nasz Western Union bierze 4% za przekaz, jeśli nawet, by angażował swój kapitał (gotówka w kasach w poszczególnych krajach, gdzie działa) to załóżmy, że w roku jedną 100 dolarówką obróci 150 razy ma z tego 100 USD x 150 * 4% =600 USD. Czyli ze 100 dolarówki ma 500 USD przychodu. 500 % !

Czy każdy może założyć Western Union ? Nie! Nikt !

Paweł Klimczewski

Jeśli uważasz moje analizy i publikacje za pożyteczne możesz mnie wesprzeć dowolną kwotą na konto:

Mbank : 87 1140 2017 0000 4002 1094 2334

Paweł Klimczewski, tytułem: wpłata

Dziękuję ze wsparcie niezależności mediów w Polsce.