Mieć 100 zł a nie mieć 100 zł to różnica 200 zł

Ten pozornie paradoksalny a realnie genialny wywód talmudyczny ma pełne zastosowanie np. w analizie udziałów w rynku.

Sprawdźmy to. W miasteczku X co dzień ludzie kupują chleba za 1000 zł, tyle jedzą. Więcej ani mniej nie kupią. Dwóch piekarzy co dzień sprzedaje za 500 zł każdy, ich przychody są równe a obaj mają córki na wydaniu. Ale teraz czary mary, jeden z piekarzy z jakiegoś powodu sprzedaje za 600 zł dziennie, drugi tylko za 400 zł. Taki jest rynek chleba w tym miasteczku i już. Od tej chwili każdego dnia piekarz A ma 200 zł przewagi dziennie w odkładaniu na posag dla swych córek. Zasada 100 zł to 200 zł różnicy znana jest dobrze Ministrowi Śmierć. Wczoraj pisałem o tym („Czwarta fala głupoty rośnie!”), że zaraz będzie 5000 zakażeń a że brakowało troszkę to zwiększamy liczbę testów i jak dziś słyszę ” Mamy do czynienia ze swoistą eksplozją pandemii”. No mamy, ale z eksplozją głupoty i cwaniactwa. Minister gra w tym sezonie na podziały regionalne. Na początek Lubelskie i Podlaskie. Tam przybywa zakażeń najbardziej! Przybywa najbardziej, bo tam kosztem innych regionów najszybciej rośnie liczba testów i nawet przy stałym odsetku „zakażonych” liczby bezwzględne muszą rosnąć. Minister Śmierć chce dorównać premierowi Pinokio. Powodzenia! Przyda się jako materiał dowodowy w procesach!

Wykres 1

Na początku września województwa miały co dzień odpowiednio Na początku września województwa miały co dzień odpowiednio udziały w liczbie testów proporcjonalnie do populacji je zamieszkujących. Lubelskie 5%, Podlaskie 3%, Małopolskie ponad 8%. Dziś w Lubelskim zrobiono 9,2% wszystkich testów w Polsce a dynamikę kreowania fałszywego dramatu widzimy wyżej na wykresie 1. Analogicznie w Podlaskim: udział wzrósł o 33%, z 3% na 4%. Testów nie da się robić w nieskończoność, bo nie ma i kasy i laboratoriów, dlatego gdzieś trzeba robić mniej, co widać na załączonym wykresie nr 1.

Wykres 2

Zestawienie wykresu 2 z wykresem 3 nie zostawia wątpliwości, że od połowy września było wiadomo, że pod koniec października w Lubelskim będzie „katastrofalnie”. Wykres 3 pochodzi z wczorajszego wpisu , który nam dziś tak ładnie potwierdził minister mówiąc: „Mamy do czynienia ze swoistą eksplozją pandemii”, co się przejawia 10 zgonami na dobę przy typowym poziomie dla tego okresu 1300 zgonów dziennie!

W stałej liczbie testów w Polsce od dwóch miesięcy rośnie istotnie liczba testów w województwach wschodnich, co musi doprowadzić do szybkiego przyrostu zakażeń właśnie tam, szczególnie gdy zestawimy to ze średnią dynamiką krajową.

Wykres 3

Mam bana na FB i nie mogę publikować nic od miesiąca, dlatego proszę o zamieszczanie tego linka https://pawelklimczewski.pl/2021/10/20/miec-100-zl-a-nie-miec-100-zl-to-roznica-200-zl/ na grupach, w komentarzach i gdzie widzicie sens, aby info poszło w świat.

Paweł Klimczewski

Jeśli uważasz moje analizy i publikacje za pożyteczne możesz mnie wesprzeć dowolną kwotą na konto:

Mbank : 87 1140 2017 0000 4002 1094 2334

Paweł Klimczewski, tytułem: wpłata

Dziękuję ze wsparcie niezależności mediów w Polsce.