Czerwony i zielony sztandar.

Mimo niedawnej zmiany władzy w Pakistanie kurs polityczny został tam zachowany. Podczas wodowania korwety w ramach współpracy  turecko-pakistańskiej  strona pakistańska zaprasza Turcję do zbliżenia w ramach korytarza Chiny-Pakistan-Turcja. Pakistan jest bardzo ważnym partnerem Chin z dostępem do Oceanu Indyjskiego z pominięciem cieśnin Indo-pacyfiku. Dodatkowym fajerwerkiem jest przedstawienie tego projektu w kontekście oświadczenia Chin o rozszerzeniu anty-dolarowego bloku BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA). Turcy już dziś blokują wejście do NATO Finlandii i Szwecji, co będzie dalej? Aby do tej zupy dodać jeszcze czegoś ostrego: Wielka Brytania odblokowała właśnie wszelkie ograniczenia eksportu uzbrojenia do Turcji. Tu może chodzić o silniki do samolotów myśliwskich V generacji, których Turcji nie chcą sprzedać USA. Turcy chcą zrobić sami te myśliwce, brakuje im tylko silników. To właśnie Turcja robi kadłub do F-35 a USA nie znalazły przez ostanie 4 lata na całym świecie innego wykonawcy.

Zwodowanie korwety wspólnego programu rozwoju marynarki wojennej Turcji i Pakistanu.

Na deser prezydent Kolumbii w Istambule świętuje przekroczenie obrotów 2 miliardów dolarów w handlu z Turcją. Czy coś na ten temat było w naszej prasie ?

Azja południowa.

Turecki czerwony sztandar z półksiężycem był używany przez Osmanów od wieków lecz pierwotnie gwiazda była ośmiokątna, jak Wenus oświetlająca krew poległych na Kosowym Polu. W XX wieku republikańska gwiazda okazała się podobna do sowieckiej, a był moment, że Turcja mogła pójść razem ze Związkiem Radzieckim a nie z USA. Zieleń flagi Pakistanu to zieleń islamu. Między Turcją i Pakistanem leży Iran, stacja benzynowa Chin, konkurujący ze swymi sąsiadami. Gdy droga lądowa przez Iran jest zagrożona konfliktem z zachodem tani transport morski pod  opieką tureckiej floty to świetny biznes. https://www.aa.com.tr/en/asia-pacific/pakistan-proposes-including-turkiye-in-multibillion-dollar-cpec-project/2593766

Paweł Klimczewski

Jeśli uważasz moje analizy i publikacje za pożyteczne możesz mnie wesprzeć dowolną kwotą na konto:

mBank : 87 1140 2017 0000 4002 1094 2334

Paweł Klimczewski, tytułem: wpłata

Dziękuję ze wsparcie niezależności mediów w Polsce.