Szczurołap na giełdzie

Masowe media dają możliwość kreacji autorytetów wprost seryjnie. Kilka miliardów ludzi zna i podziwia Elona Muska. Ten facet wysłał samochód elektryczny w kosmos. Och!

Gdy kilkanaście lat temu USA zamknęły swój program kosmiczny i regularnie korzystają komercyjnie z rosyjskich rakiet do utrzymania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i wielu innych projektów przypomniałem sobie historię jak to amerykański Ford w 1918 roku rozpoczął uprzemysławianie  nowopowstałego, komunistycznego Związku Radzieckiego. To były wielkie projekty, potężne fabryki maszyn i silników. Wspominam o tym, aby przypomnieć. że nawet największe imperia nie są spójne, że w ich poprzek przechodzą linie podziałów nie widoczne dla zwykłych ludzi. W USA pod dywanem trwa pojedynek buldogów i możemy zobaczyć tylko jak faluje dywan.

Szczurołap z Hamelen

Wrócimy do programu kosmicznego w USA. Ostatnia dekada to obraz atomowego imperium, które nie ma czym wystrzelić satelity meteorologicznego a zdolny młody Elon w garażu skręca rakiety nowej generacji, któż by mu nie zaufał! Nie trzeba specjalnej wyobraźni, aby zrozumieć,  że projekt Elona jest projektem imperium a Elon to fajny gość na fasadzie.  

Notowania na giełdzie : niebieski – Facebook, żółty – Tweeter, wykres od 2018 do X 2022

Po pandemicznych żniwach w biznesach internetowych mamy wyraźne przetasowanie. Facebook (Meta) nie radzi sobie z kosztami i jego akcje lecą w otchłań,  tymczasem Elon co jakiś czas „kupuje” Tweetera. Teraz to już kupuje za pieniądze, media wprost transmitują jak poszczególne banki realizują przelewy, brakuje tylko zdjęć z workami pełnymi dolarów. Miliony małych inwestorów powtarza ruchy swego guru i jak szczury, krok w krok, wychodzą ze swym kapelmistrzem z zasobnego miasta w szczere pole. Na rynku finansowym nazywa się to zaganianiem leszczy do sieci.

Tesla w kosmosie

Tweeter będzie kluczowym narzędziem w kolejnych wyborach prezydenckich w USA, przed nami seria „odblokujemy Trumpa”, „Ameryka to wolność” itp. itd.

Paweł Klimczewski

Jeśli uważasz moje analizy i publikacje za pożyteczne możesz mnie wesprzeć dowolną kwotą na konto:

mBank : 87 1140 2017 0000 4002 1094 2334

Paweł Klimczewski, tytułem: wpłata

Dziękuję ze wsparcie niezależności mediów w Polsce.