Europo, na wschód patrz!

Dwa miesiące temu, w 38. tygodniu roku wskazywałem, że linia czerwona idzie za wysoko. Po ponad 200 000 nadmiarowych śmierci przez półtora roku zgonów powinno być mniej niż zwykle o tej porze roku. Obecnie mamy dane do 47. tygodnia roku, czyli prawie za cały listopad i już wiemy, że poziom zgonów jesienią jest w Polsce identyczny, jak w latach 2017-2019. Wystarczy nie walczyć z wirusami, aby było jak zawsze.

Zgony w Polsce tygodniowo, GUS

Zaskakuje postawa Chin, wielu zachodzi w głowę, po co im kolejne, lokalne lockdowny, po co było światu potrzebne całe to przedstawienie z pandemią. Różne rządy rozgrywały różne sprawy, ale chyba wszyscy mogą powiedzieć, „to był straszny cios dla gospodarki i musimy podnieść podatki, obniżyć poziom życia”. Dotyczy to głównie „bogatego zachodu”.

Tu wkracza niezawodna miara: ile złota można kupić za X dolarów, euro funtów , franków, to widać na wykresie drugim.

Jazda zaczyna się jesienią 2018, co się zbiega w czasie z pierwszymi protestami ruchu żółtych kamizelek we Francji. 1,5 roku przed lockdawnami. Drukowano gotówkę od lat i jest jej za dużo na świecie i ciągle przybywa ponad wartość tworzonych dóbr i usług, czyli musi tracić wartość.

Wartość walut do złota.

Świat i my z nim, płacimy za nieuzasadnione lata „prosperity” opartej o wiarę, że pieniądz pochodzi z drukarni. Pandemia to doskonała zasłona dymna dla przeceny walut 2018-2020. Obecnie cena złota jest też daleka od jego wartości prawdziwej, ponieważ spece od robienia bogactwa w drukarniach, drukują też papierowe złoto a lud to bierze na serio i kupuje „udziały” w złocie i inne, papierowe „gwarancje”.

Na końcu drugiego wykresu widać jak dolar (żółty) na wojnie uciekł od euro (zielony). Pocieszające jest ,że Europa szuka nowych źródeł gazu w Azji a nie w USA. Niemcy podpisały długoterminową umowę na gaz z Katarem i liczą na rozbudowę gazociągów z Azerbejdżanu przez Turcję. W obliczu braku energii na rynku kanclerz Niemiec i szefowa rządu Francji podpisali deklarację o solidarności energetycznej. Brzmi pięknie, ale… To solidarność miedzy dwoma członkami unii, reszta sobie poradzi… Francja dla Niemiec jest teraz ostatnią deskę ratunku, Francuzi mają rozwinięta energetykę jądrową, która jest najtańszym i bezemisyjnym źródłem energii. W ten sposób niemiecki przemysł może utrzymać się w globalnej grze.

Jeśli uważasz moje analizy i publikacje za pożyteczne możesz mnie wesprzeć dowolną kwotą na konto:

mBank : 87 1140 2017 0000 4002 1094 2334

Paweł Klimczewski, tytułem: wpłata

Dziękuję ze wsparcie niezależności mediów w Polsce.