Turcy produkują pociski balistyczne.

Turcy pokonali kolejny stopień w uzyskiwaniu niezależności, tym razem militarnej. Po raz kolejny przeprowadzili udaną próbę własnego pocisku balistycznego krótkiego zasięgu Tayfun (tajfun). Swój sukces ilustrują mapką z zasięgiem nowej broni, która jest najbardziej adresowana do Greków.

Pocisk Tayfun podczas prób. Zasięg do 1000 km.

Na morzu Egejskim ciągle dochodzi do incydentów, w których to okręty lub samoloty stron wzajemnie się namierzają i symulują „ostre strzelanie”. Oba państwa są członkami NATO, ale pakt NATO nie reguluje tego typu relacji. W obu krajach spór o wyspy egejskie to doskonałe paliwo polityczne. Słabość Greków wykorzystują Amerykanie rozbudowując swoje bazy na terenie Grecji.

Zasięg rażenia Tayfuna z terytorium Turcji.

Jednocześnie w USA pojawiają się głosy, że należy wykluczyć Turcję z NATO ze względu na jej zbyt elastyczną politykę w Azji. Turcja z półmilionową armią jest gwarancją pokoju w regionie. Pomysł, aby ostentacyjnie wyrażać do Turków brak zaufania, to przepis na wojnę.

Turcja 2016.

Turcy nie kryją  swych ambicji odtworzenia imperium na bliskim wschodzie. Robią to obecnie poprzez wiązanie sąsiadów systemem gazociągów.   Jednak nie raz już pokazali, że jeśli ich interesy są zagrożone, wysyłają wojsko. Od lat są obecni w Syrii, Libii, Azerbejdżanie, Katarze, kontrolują pól Cypru i mają roszczenia do złóż gazu wokół Cypru. Są jedyną siłą zdolną do zatrzymania Rosji w ekspansji na Morze  Śródziemne. Na terenie wschodniej Turcji USA ma bazę z rakietami jądrowymi, szachującymi Iran. W 2016 podczas nieudanego zamachu stanu Turcy odłączyli zasilanie elektryczne tych wyrzutni pokazując Amerykanom, co to jest twarda gra. Przywódcy nieudanego puczu znaleźli schronienie w USA. Czytamy często w „naszej ” prasie o tureckiej inflacji, ale rzadko o tureckich satelitach i programie lotu na Księżyc.

Paweł Klimczewski

Jeśli uważasz moje analizy i publikacje za pożyteczne możesz mnie wesprzeć dowolną kwotą na konto:

mBank : 87 1140 2017 0000 4002 1094 2334

Paweł Klimczewski, tytułem: wpłata

Dziękuję ze wsparcie niezależności mediów w Polsce.