Ziemia Obiecana to fantastyczna miejscówka.

Jesteśmy właśnie w  okresie, gdy nad Morzem Śródziemnym jest w skali roku najchłodniej, rano jest zaledwie 7 st. a wody morza mają ciągle 18 st. 

Pociąg z Hajfy do Jerozolimy. 1892 r.
Temperatura powietrza w lutym.
Temperatura morza w lutym.

Zdolność wody do magazynowania  ciepła jest nieporównywalnie większa niż powietrza, choćby ze względu na masę. Kostka wody o rozmiarze metra waży 1000 kilo, powietrza w takiej kostce jest zaledwie 1,1 kg. Półwysep Synaj oddziela Azję od Afryki a otaczające go Morze Czerwone jest połączone z Oceanem Indyjskim. Takie miejsce to bazar świata. Pamiętajmy, że przez tysiące lat naszej cywilizacji Amerykę znali tylko Eskimosi.

Na zdjęciu widzimy pociąg z Hajfy do Jerozolimy w 1892 roku. Nie bez powodów widzicie tam tureckie sztandary.

Imperium Osmańskie 1913 r.

Cały kluczowy obszar między Oceanem Indyjskim a Europą był kontrolowany przez Turków, wcześniej przez wieki Osmanowie władali też Egiptem i Północną Afryką. W tym roku mija 100 lat od Traktatu w Lozannie, gdzie zakończono dzielić łupy po Pierwszej Wojnie Światowej.

Turcy stracili wtedy ważne tereny, ale dzięki silnej armii utrzymali swoje państwo w znanych nam granicach. Po upadku monarchii od 1923 jako republika Turcy w tym roku świętują swoje 100 lecie. Mimo, że obszar i ludność Turcji są dwukrotnie większe od Polski, trudno porównywać te dwa potencjały. Jak widzicie na pierwszej mapce, z wyjątkiem wybrzeża  panuje tam teraz sroga zima. Większość kraju to wysokie góry i płaskowyże zasypane teraz śniegiem.

Turcy od dawna przygotowują się na 100. lecie państwa, z którego są bardzo dumni. W porównaniu z krajami regionu to jest silne stabilne państwo prowadzące swoją niezależną politykę. W latach 80`tych, odzyskali północną część Cypru, kontrolowanego  de facto przez Brytyjczyków, turecka armia z tej wyspy ma potencjał np. zamknięcia Kanału Sueskiego. Wojna na północy Morza Czarnego uczyniła z Turcji jedyny pomost Nowego Jedwabnego Szlaku.

Most z Azji do Europy, Canakale.

Jednocześnie kontrolują cieśniny czarnomorskie i mogą zatrzymać (lub nie) rosyjską flotę w drodze do Syrii. Będąc w NATO jedną z najsilniejszych armii mają bardzo antyamerykańską retorykę i ograniczenia w dostępie do najnowszej broni NATO. Jest wiele powodów by bliżej poznać Turcję, nie tylko doskonała kuchnia.

Paweł Klimczewski

Jeśli uważasz moje analizy i publikacje za pożyteczne możesz mnie wesprzeć dowolną kwotą na konto:

mBank : 87 1140 2017 0000 4002 1094 2334

Paweł Klimczewski, tytułem: wpłata

Dziękuję ze wsparcie niezależności mediów w Polsce.