Początek końca świata jaki znamy.

„Chińscy naukowcy ustanowili nowy rekord w szybkiej dystrybucji kluczy kwantowych.”

Brzmi tajemniczo, ale chodzi o bardzo ważne sprawy. Cyfrowa waluta będzie  musiała być odporna na komputery kwantowe, które za chwile staną się faktem. Moc obliczeniowa tych maszyn jest niewyobrażalnie większa od obecnych rozwiązań. Obecnie trwa wyścig o dystans i szybkość komunikacji kwantowej dla bankowości w przyszłości. Jak czytamy Chińczycy przyspieszyli 10. krotnie na dystansie 328 km. To już jest odległość między dużymi miastami, gdzie mogą być centra „bankowości kwantowej”. Jest to początek budowy takiej sieci.

Ilustracja z linka na końcu.

Kwantowe uwierzytelnianie transakcji daje gwarancję ochrony haseł itp. przed kwantowym łamaniem haseł.  Kryptologia jest, jaka była. Ciekawe jest wykorzystanie dziwnych zasad  świata kwantowego. Gdy w naszym świecie podejrzymy czyjeś hasło do konta, to z tym zapisanym hasłem się nic nie dzieje. W świecie kwantowym foton niesie informacje światłowodem podobnie jak dziś, ale jeśli ktoś go po drodze „obejrzy”, nosi ślad tego „spojrzenia”. W świecie kwantowym jest tak, że wymiana informacji zostawia ślady. Tyle najkrócej.

Zachodnie waluty balansują na krawędzi, aby świat chciał używać dolara USA muszą mieć wielką flotyllę lotniskowców a jak widzimy i to już nie wystarcza. Azja pod parasolem Chin rozlicza się bez zachodnich walut. O to toczy się obecna wojna.

Jeśli w krytycznym momencie Chiny zaproponują Europie bezpieczną, wspólną walutę możemy nie mieć wyjścia. Konieczna  do tego będzie światłowodowa infrastruktura, którą właśnie Chiny tworzą. Będzie ona szkieletem jedwabnego szlaku, czyli szybko dotrze do Istambułu, Belgradu i  Budapesztu. Czy handlować, czy wojować? Odpowiedź jest niby prosta.

Smutne jest, że w Europie w tej dziedzinie  ciągle „trwają prace”.  Biurokracja nie stworzy awangardy myśli technicznej, nawet nie potrafi jej utrzymać  na uczelniach europejskich. 

Źródło https://english.news.cn/20230315/2bb73ba50aeb42c38685c67bb2f9abc9/c.html

Paweł Klimczewski

Jeśli uważasz moje analizy i publikacje za pożyteczne możesz mnie wesprzeć dowolną kwotą na konto:

mBank : 87 1140 2017 0000 4002 1094 2334

Paweł Klimczewski, tytułem: wpłata

Dziękuję ze wsparcie niezależności mediów w Polsce.