Jak badać klimat nie mając żadnych termometrów?

Dziś dzień w środkowej Polsce trwa 12:12 h:m a noc już tylko 11:48. Zmiany teraz są najszybsze. Wraz z dłuższym dniem kąt padania światła słonecznego rośnie, co bardzo przyspiesza procesy w przyrodzie. Nawet przez chmury Słońce potrafi rozgrzać grunt do kilkunastu stopni C. Wegetacja większości roślin w Polsce potrzebuje 5 st. C a 10 st. C to już ciałkiem intensywny wzrost. Przed nami noce, gdy utrzyma się taka temperatura. Polska leży na granicy wpływów klimatów morskiego i kontynentalnego, podobieństwo do relacji w polityce jest tego pochodną. W dolinie odry mamy o 40 dni wegetacji w roku więcej niż na Suwalszczyźnie.

Dudek w centrum Antalyi

Migrujące ptaki są wskazówką tego, co się dzieje w atmosferze w skali globalnej. Zwierzęta wykorzystują ciepłe południowe prądy do podróży, mając w ten sposób też gwarancje, że nie lecą do zimnego kraju. W dzieciństwie w gęstym lesie spotkałem dudka, byłem zachwycony, bo ptak słynie z ostrożności i znałem go tylko ze znaczków pocztowych. Ten na zdjęciu pozował mi całkiem niedawno w centrum dużego miasta w Turcji, widać jak ludzie, ptaki w różnych krajach mają różne zwyczaje. Kilka ciepłych nocy i zieleń zacznie dominować nawet na wschodzie.

Strefy wegetacyjne w Polsce wikipedia.org

Zasięg wegetacji gatunków jest najpewniejszym testem określenia klimatu. Są rośliny, np. cytrusy, które nie tolerują żadnych przymrozków. Jest wiele gatunków, które nie mogą przekroczyć dosłownie kilku kilometrów. Takim fenomenem jest granica turecko-bułgarska i sam Istambuł.

Strefy klimatyczne w Turcji

Na północ od metropolii mamy klimat czarnomorski, na południe śródziemnomorski w odmianie znad Morza Marmara. Obie te części łączy cieśnina Bosfor, mimo tak sprzyjających warunków nie ma żadnych migracji gatunków. Cytryny hodowane w donicach są na zimę zabierane do mieszkań, bo pozostawione samotnie nie przetrwają północnych wiatrów. Wiadomo to od tysięcy lat bez żadnych termometrów.

Paweł Klimczewski

Jeśli uważasz moje analizy i publikacje za pożyteczne możesz mnie wesprzeć dowolną kwotą na konto:

mBank : 87 1140 2017 0000 4002 1094 2334

Paweł Klimczewski, tytułem: wpłata

Dziękuję ze wsparcie niezależności mediów w Polsce.