Bomby hiperbaryczne, niestety są używane przez wszystkie duże armie świata. Historia rozwoju ludzkości to historia rozwoju technik walki, militariów. Prze tysiące lat dominowały rożne machiny do miotania dużych kamieni. W połowie XV wieku Konstantynopol padł po ostrzale z wielkich dział prochowych. W wieku XX wraz z rozwojem chemii i lotnictwa stworzono mnóstwo skutecznych technik zabijania.
Bomba hiperbaryczna nazywana jest też bombą próżniową z powodu wykorzystania niszczycielskiej siły spadku ciśnienia. Gdy wybucha zwykła bomba, np. granat, to garść materiału wybuchowego spala się z wielką szybkością, punktowy wzrost temperatury powoduje wzrost ciśnienia w tym miejscu. To generuje podmuch mogący kruszyć skały i beton, klasyka. Jeśli schowamy się za grubą ścianą, w piwnicy itp. ten podmuch nas nie zabije. A jak walczyć z ludźmi w piwnicach , jaskiniach, itp. Trzeba ich najprościej stamtąd wyssać. Pozornie to skomplikowane zadanie, ale nie dla fizyków.

Bomba hiperbaryczna to zbiornik z bardzo łatwo palną cieczą. Początek procesu to pierwsza eksplozja, która rozpyla taką ciesz na dużym terenie, nawet setki metrów. W ułamku sekundy seria małych wybuchów zapala taką chmurę. Robi się gorąco i fala ciśnienia, jak mały grzyb atomowy, rozchodzi się po okolicy niszcząc wszytko, co napotka, ale to dopiero połowa procesu. Po spaleniu się tego obłoku na całym terenie znika tlen, powstaje w tym miejscu bańka o bardzo niskim ciśnieniu. Przez ułamek sekundy ciśnienie spada tak bardzo, że dosłownie przez dziurki od klucza ten stan dociera do każdej przestrzeni w zasięgu rażenia. Człowiek jest rozrywany swym wewnętrznym ciśnieniem układu krążenia. To jakby na chwilę trafić w otwarty kosmos bez skafandra.
Nie ma fajnych wojen.
Paweł Klimczewski
Zdjęcie z https://www.ntv.com.tr/galeri/dunya/ukrayna-rusyanin-termobarik-silahlarla-saldirdigini-acikladi-vakum-bombasi-nedir-vakum-bombasi-ne-kadar-guclu,nfPbY-mQ-kqAM8OeIZNkRA/E7EFq1h3IEeZO9cfLmcS5g
Jeśli uważasz moje analizy i publikacje za pożyteczne możesz mnie wesprzeć dowolną kwotą na konto:
mBank : 87 1140 2017 0000 4002 1094 2334
Paweł Klimczewski, tytułem: wpłata
Dziękuję ze wsparcie niezależności mediów w Polsce.