Dlaczego używa się zubożonego uranu w pociskach przeciwpancernych?

Uran brzmi groźnie, bomba atomowa itp. Uran wzbogacony jest paliwem jądrowym. W przemianach jądrowych dochodzi do zamiany masy w energię. Wg wzoru E=mc^2 z masy m, gdy ona znika w reakcjach jądrowych powstaje energia E, c to prędkość światła. Każdy gram materii tak zamieniony w energię to olbrzymie bum. Tak działa bomba atomowa, ale zubożony uran to zupełnie coś innego, to klasyczna Newtonowska zasada zachowanie pędu (energii).



Przy produkcji wzbogaconego paliwa jądrowego powstaje zubożony odpad, ktoś się bogaci, ktoś ubożeje, jak to w zbrojeniówce. Jest troszkę promieniotwórczy, ale ma inną, cechę rzadką: jest bardzo ciężki 1,7 razy cięższy od ołowiu. Litr wody waży 1 kg, litr tego metalu to 19,1 kg. Pocisk zrobiony z ciężkiego metalu leci dalej i ma większą energię kinetyczną (Ek=m*v^2 ). Mało tego, ma takie właściwości, że po zderzeniu z pancerzem czołgu zachowuje się jak nóż, twardnieje i rozcina pancerz. Gdy przecina pancerz zapala się i uzyskuje wysoką temperaturę, taki fantom wpada do wnętrza czołgu, który zamienia się w zamknięty piec. Dla wojskowych same zalety. Prawdziwy cud, miód artylerzysty.
Resztki w postaci tlenków zostają na polu bitwy i zatruwają glebę. Tyle o „konwencjonalnych ” zastosowaniach uranu w artylerii.

Paweł Klimczewski

Jeśli uważasz moje analizy i publikacje za pożyteczne możesz mnie wesprzeć dowolną kwotą na konto:

mBank : 87 1140 2017 0000 4002 1094 2334

Paweł Klimczewski, tytułem: wpłata

Dziękuję ze wsparcie niezależności mediów w Polsce.