Skąd biorą się pieniądze?

Skąd biorą się pieniądze? Z bankomatu oczywiście!  

https://www-aa-com-tr.translate.goog/en/economy/us-treasury-warns-country-will-run-out-of-money-june-5-/2906897?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=sc

Takim bankomatem dla rządu USA jest kongres. Wiadomo, że można dodrukować na każdą wojnę tyle ile potrzeba, ale wypada zachować pozory. Często sobie mówimy, że „ten system musi kiedyś pęknąć.” Ale czy musi? Skoro świat zaakceptował, że zadłużamy nasze prawnuki, których jeszcze na świecie nie ma, to czemu nie mamy zadłużać kolejnego pokolenia, itd. Niewidzialna wojna 1914-1945 między Wielką Brytanią i USA zakończyła się rezygnacją z parytetu złota dla not bankowych (banknotów) i narzucenia światu umownej waluty USA jako rozliczeniowej. Z tego powodu USA mając u siebie drukarkę i lotniskowce zdominowały światowy handel dostając surowce za papier. Łatwo w tej sytuacji być „najsilniejszą gospodarką świata”. To w XX wieku doprowadził do potężnych dysproporcji w rozwoju cywilizacyjnym. „Biedne południe” od dwóch dekad próbuje się zintegrować i zmienić reguły gry, rolę lidera grają Chiny. Niestety jesteśmy na linii styku pojedynku dwóch rywali wagi super ciężkiej.

Same USA nie są monolitem. Trwające właśnie wewnętrzne targi widzimy w postaci prasowych nagłówków jak ten. „Sektor zbrojeniowy” ma dobry rok a mocno cierpi nowe lobby, producentów i eksporterów ropy, która tanieje z powodu recesji w USA i nie tylko. „Biedne południe” korzysta z taniej ropy i surowców na potęgę buduje, inwestuje i coraz częściej rozliczając się w swych walutach. Bądźmy dobrej myśli, że będzie to elegancki pojedynek dyplomatyczny  i w końcu ktoś kogoś przekupi i da nam pożyć.

stooq.pl

Cena złota w dolarach za ostatnie 100 lat  na wykresie to de facto odwrotność wartości dolara.

„Termin jest o cztery dni późniejszy niż poprzednie szacunki Departamentu Skarbu, a Yellen powiedziała przewodniczącemu Izby Reprezentantów Kevinowi McCarthy’emu, że jej departament szacuje teraz, że „zasoby Skarbu będą niewystarczające, aby wypełnić zobowiązania rządu, jeśli Kongres nie podniesie lub nie zawiesi limitu zadłużenia do 5 czerwca.”

Paweł Klimczewski

Jeśli uważasz moje analizy i publikacje za pożyteczne możesz mnie wesprzeć dowolną kwotą na konto:

mBank : 87 1140 2017 0000 4002 1094 2334

Paweł Klimczewski, tytułem: wpłata

Dziękuję ze wsparcie niezależności mediów w Polsce.