W Arktyce jest forsy jak lodu, ale nie w dolarach.

Setki wielkich statków handlowych w środku azjatyckiego kontynentu może zaskoczyć.

Ruch statków towarowych w połowie czerwca 2023

Arktyczne lato przychodzi nagle i na krótko. Rzeki Syberii są już żeglowne, co widać na ostatniej mapce, to ruch statków handlowych. Zamarznięta jest jeszcze północna droga morska, ale już widać ruch lodołamaczy.

Temperatura i zlodzenie oceanów

Te potężne ciężkie statki mają tak skonstruowany dziób, że nie rozcinają lodu, zostałyby szybko zniszczone. One nasuwają się na lód, który pęka pod naciskiem wielkiego ciężaru.

Lodołamacz i kontenerowiec.

Transport wodny jest dziesiątki razy tańszy od lądowego, chyba dlatego w Polsce zlikwidowano główne drogi wodne, np. stawiając w połowie Wisły tamę we Włocławku bez dużej śluzy. Ściana betonu i jesteśmy na mapie świata pustynią  w transporcie wodnym. Kazachstan ma flotę, która pływa do Oceanu Arktycznego rzeką Irtysz.

Azja Centralna

Azjatyckie rzeki mają po kilka tysięcy km długości i czasem kilka km szerokości. Zimą po zamarzniętych rzekach jak po autostradzie odbywa się ruch samochodowy.

Rzeka Lena

Armia Czyngis-chana w XIII wieku po tych zamarzniętych rzekach bardzo szybko przemieszczała się w liczbie dziesiątków tysięcy jeźdźców. Dziś Azja jest najszybciej rozwijającym się kontynentem. Właśnie Chiny, Pakistan i Rosja ogłosiły całkowitą rezygnację z dolara w rozliczeniach wymiany handlowej. Na rynkach finansowych chaos, dolar po 4,10 zł, gdy kilka miesięcy temu dobijał do 5 zł. Chiny palą tani węgiel, jeżdżą na tanim, wskutek zachodniego embarga, irańskim i rosyjskim dieslu. Wysyłają nam drogie panele słoneczne i elektryki, których w Europie nie można produkować, bo to zbyt brudny przemysł. Kiedyś mówiono, że to nie ma sensu, dziś jesteśmy innowacyjni.

Paweł Klimczewski

Jeśli uważasz moje analizy i publikacje za pożyteczne możesz mnie wesprzeć dowolną kwotą na konto:

mBank : 87 1140 2017 0000 4002 1094 2334

Paweł Klimczewski, tytułem: wpłata

Dziękuję ze wsparcie niezależności mediów w Polsce.

Fotografie wikipedia.pl