Uwaga, w kosmosie rodzą się ciągle nowe gwiazdy, mimo że nie ma ministerstwa kosmosu i programu „Galaktyka+”..

Gwałtowny spadek liczby neutronów na powierzchni Ziemi dziś rano oznacza, że jonosfera zareagowała na coś z kosmosu. Najczęściej są to podmuchy wiatru słonecznego. I faktycznie, na drugim grafie mamy potężną eksplozję plazmy, tzw. flarę na Słońcu. Z nocy czasu UT mamy zdjęcie tej eksplozji.

Flary słoneczne. spaceweatherlive.com

Czerwone kółko to blaszana czarna przysłona, aby Słońce nie oślepiało kamery. Wiemy, że Słońce jest 109 razy większe od Ziemi, która ma +-12, 7 tyś. km średnicy. Wychodzi, że słonce ma +-1, 4 mln km średnicy. Wyrzuty plazmy mają, więc na zdjęciu wysokość rzędu miliona km. Aby pokonać 1 mln km światło potrzebuje ponad 3 sekund. Do Ziemi ze Słońca światło podróżuje ok. 8 minut. Słońce, jakie widzimy od 8 minut nie istnieje, zawsze widzimy przeszłość. Najbliższa Ziemi gwiazda Proxima Centauri jest odległa o 4, 24 lat świetlnych. Gdyby ta gwiazda np. zgasła w tej chwili dowiemy się o tym za 4 lata i 3 miesiące. Najdalsze gwiazdy widziane gołym okiem są oddalone ok. 6 tyś. lat świetlnych. W Kosmosie nieustannie rodzą się nowe gwiazdy. Te, które rodzą się teraz zobaczymy dopiero za setki i tysiące lat.

Monitoring promieniowania Uniwersytet w Oulu.

Każda taka eksplozja na Słońcu ma wpływ na przebieg zjawisk klimatycznych na Ziemi. Eksplozje te pojawiają się „losowo” w dwóch niezależnych cyklach 11 i 107 letnich. Pierwszy jest najpewniej związany z relacją oddziaływań Słońce-Ziemia-Jowisz, o drugim nie wiemy nic, tylko tyle że koreluje z okresami chłodu i „turbulencji” w pogodzie co właśnie obserwujemy.

Aktywność Słońca 2023.06.30

Wszystkie Noble w przyszłości zostaną obalone, taka jest istota nauki.

Kadr ze skeczu „Ministerstwo Głupich Kroków” Monty Pythona

Fizyka Newtona w XX wieku trafiła do kosza. Przydaje się co prawda do ważenia ziemniaków i ustalania rozkładów jazdy, ale do poznania kosmosu się nie nadaje.

Paweł Klimczewski

Jeśli uważasz moje analizy i publikacje za pożyteczne możesz mnie wesprzeć dowolną kwotą na konto:

mBank : 87 1140 2017 0000 4002 1094 2334

Paweł Klimczewski, tytułem: wpłata

Dziękuję ze wsparcie niezależności mediów w Polsce.