PiS: „Ludzie, ludzie! Oszalałem! Pieniążki rozdaję!”

Mimo wakacyjnego nastroju nadchodzą kolejne sondaże wyborcze, i mimo że do wyborów jeszcze równe 2 miesiące budzą wiele emocji.

Symulacje w polskiej ordynacji wyborczej są trudne, bo podział mandatów zależy od proporcji poparcia na poszczególne partie w poszczególnych okręgach wyborczych a te trudno zbadać na próbach krajowych rzędu tysiąc czy nawet kilka tysięcy osób.

Czyli gramy w ” Piotrusia”, bo brydżystów mało przy stole, większość graczy woli grać w „głuchy telefon” krzycząc przy tym głośniej niż przeciwnik w studiach telewizyjnych głównego ścieku. Wtedy przełączamy kanał.

Co mamy na stole? Sondaż wyborczy Estymatora dla DoRzeczy z 11.08.2023.

PiSowi spada, stąd te nieszczęsne referendum pod tytułem: „Czy chcesz być młody, piękny i bogaty?”. Konfederacja zbliża się do 15%, ale dla mnie najważniejsza jest niska frekwencja. W badaniu tylko 54% deklaruje udział w wyborach. W 2019 roku głosowało 62%, czyli blisko 19 mln na 30 mln uprawnionych. Tu będzie niespodzianka.

PiS ma olbrzymie środki i robi dokładne badania na dużych próbach, nie mamy do nich dostępu, ale po tonie propagandy widać czego się boją. Hasło PiSu „Jak oni rządzili nie było pieniędzy, gdy my rządzimy są pieniądze” jest dobrym prognostykiem głównej linii obrony. KO jest oficjalnie wrogiem numer jeden, mimo, że w Sejmie głosuje prawie identycznie jak PiS.

Franek Dolas uczy przyszłe elity Emiratów Arabskich robić politykę na wzór zachodni.

Na dziś symulacja podziału mandatów pokazuje, że PiS w koalicji z PSL2050  balansuje na krawędzi większości Sejmowej, tj. 230+1 mandatów. Paradoksalnie brakujący jeden mandat ma Mniejszość Niemiecka z Opola, ale ich nigdy nie widać, bo widoczna jest bratnia WN, czyli Większość Niemiecka, czyli stronnictwo pro europejskie. Będzie się działo, usłyszymy jeszcze wiele bzdur, typu „my dajemy pieniądze”. To działa na starsze pokolenie, ale młodzi mają inną optykę. Jest też rozgoryczona grupa osób w średnim wieku, która nie głosuje. Naszym zadaniem jest docierać do nich z przekazem, że to jeszcze nie jest koniec świata, bo gdy to będzie Koniec Świata to żadnych głosowań „co dalej robimy” nie będzie.

Paweł Klimczewski

Jeśli uważasz moje analizy i publikacje za pożyteczne możesz mnie wesprzeć dowolną kwotą na konto:

mBank : 87 1140 2017 0000 4002 1094 2334

Paweł Klimczewski, tytułem: wpłata

Dziękuję ze wsparcie niezależności mediów w Polsce.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *