Ostrożnie z prasą, szczególnie we wrześniu!

I tak zaczynamy nowy miesiąc kalendarzowy. Wrzesień zmienia wszystko. Fatalne wydarzenia z 1 września 1939 są przestrogą nie tyle przed samą wojną, bo tej prawie zawsze można uniknąć,  co przed budowaniem fatalnych relacji z sąsiadami. Większość z nas nie ma wpływu na politykę międzynarodową, ale mamy swoich sąsiadów. Mówmy im zawsze pierwsi dzień dobry, a gdy wyjeżdżamy z domu i mamy w lodówce coś, co nie przetrwa kilku dni, np. świeży, otwarty biały ser czy wędlinę, zanieśmy im zamiast wyrzucać do kosza po powrocie. Będą zaskoczeni, i o to chodzi.

Kadr z czeskiej kreskówki „Sąsiedzi”

Wcześnie rano znalazłem w tym roku pierwszego kasztana. Koniec wakacji, ale i piękne wspomnienia. Szkoła, nowe wyzwania w starej pracy, nowa praca i stare wyzwania. Wielu z nas nie pracuje, ale wszyscy odkrywamy coś nowego na świecie. To się nigdy nie kończy, co dzień musimy weryfikować swoje zdanie o świecie. Jeśli zbyt długo mamy jedno przekonanie o porządku świata powinno nas to niepokoić.

Michał Anioł „Stworzenie Adama” („Tchnienie”), ok. 1511 Kaplica Sykstyńska

Ktoś mądry powiedział, że jeśli jesteś po stronie większości to czas się głęboko zastanowić nad sobą. Bardzo polecam książkę, która mnie kiedyś mocno zmieniła: Józef Maria Bochenski- „Podręcznik mądrości”. Dziś możemy wygodnie sobie posłuchać dobrego lektora: (Zanim klikniecie przeczytajcie tekst do końca) https://youtu.be/2isiaaex3XM?t=12 Myślę, że ten polski filozof o światowej sławie, był bardzo pod wpływem „Księgi mądrości”  spisanej, jako depozyt najcenniejszej wiedzy wyniesionej przez Żydów z Egiptu. Też do odsłuchania https://www.biblijni.pl/Mdr,1,1-5

Polskie gazety z września 1939. Faktycznie nigdy nie było rajdu polskich samolotów nad Berlinem.

Nie byłoby łacińskiej Europy w kształcie, jaki znamy, gdyby nie długa niewola Izraelitów w Egipcie. Mojżesz żył ponad 1500 lat przed Chrystusem, ale jego życie było kluczowe dla powstania chrześcijaństwa.

W tej perspektywie życie każdego z nas wydaje się prochem w lawinie dziejów, jednak to każdy z nas tworzy przyszłość na tysiące lat do przodu. To wielka odpowiedzialność. Żyjemy w pięknej cywilizacji, nawet, jeśli  w głębokim kryzysie to bronimy pięknego świata.

Warszawa po Powstaniu Warszawskim (fot. 1945)

Polska w XX wieku była, i jest ciągle ofiarą olbrzymiego barbarzyństwa. Wymordowanie kilku milionów obywateli Polski, w imię rasowej ideologii nie mieści się nam w głowach, ale to miało miejsce niespełna 80 lat temu. Tym bardziej nie do przyjęcia są jakikolwiek ideologie traktujące człowieka, jako zagrożenie dla świata i innych ludzi. 

Polskie dzieci w niemieckim obozie koncentracyjnym w trakcie Drugiej Wojny Światowej.

Mamy w mainstreamie narrację przedwyborczą, że za niemieckie zbrodnie musimy dostać ileś tam bilionów złotych. To są mrzonki. Kwestie rozliczeń za Drugą Wojnę Światową są już zakończone od 10 lat a do dziś Niemcy nie mogą od USA dostać setek ton swojego złota zdeponowanego w skarbach USA. Wysłaliśmy do Berlina rachunek za śmierć i rabunek. A co zrobimy jak nie wypłacą nam ? „Zbombardujemy Berlin” jak we wrześniu  1939 roku  pisała prasa w Warszawie? Prasa historycznie to taki duży ciężar, który do papieru przykleja czarną farbę, dziś jest to każdy edytor tekstu. Biały papier przyjmie dowolne litery w dowolnej kolejności. Ostrożnie z prasą, plami dłonie i rozum!

Paweł Klimczewski

Jeśli uważasz moje analizy i publikacje za pożyteczne możesz mnie wesprzeć dowolną kwotą na konto:

mBank : 87 1140 2017 0000 4002 1094 2334

Paweł Klimczewski, tytułem: wpłata

Dziękuję ze wsparcie niezależności mediów w Polsce.