Tydzień wyborczy w połowie. Na najbliższą niedzielę mamy rewelacyjną prognozę pogody: zimno i deszczowo!

Temperatura oceanów to najważniejszy parametr wpływający na  klimat i pogodę. Energia cieplna zgromadzona w atmosferze to malutki promil tego, co w sobie gromadzi ocean.

Woda ma wyjątkowo wysokie „ciepło właściwe”. Jest to parametr określający ile energii trzeba przekazać gramowi materii, aby dany materiał podniósł swą temperaturę o jeden st. C. Woda potrzebuje 4,190 dżula, a np. żelazo tylko 0,490 dżula. Azot, który stanowi 78% atmosfery potrzebuje tylko 1,050 dżula, aby podnieść temperaturę grama tego gazu o jeden stopień. Kostka wody o wymiarach 1x1x1 cm waży 1 gram, taka sama kostka powietrza waży 0,0012 grama.

Masa atmosfery ziemskiej to około 5,3•10^15 ton, czyli w przybliżeniu jedna milionowa masy planety. Masa wód ziemskich to 1,4 x 10^18 ton (daszek ^ oznacza „do potęgi”). Czyli widzimy, że energii cieplnej w wodach mamy o rząd kilku tysięcy razy więcej niż w powietrzu. W tej sytuacji podniecanie się faktem, że temperatury powietrza zmniejszyły/zwiększyły się o ułamek stopnia jest niezbyt mądre.

Bilans energetyczny Ziemi definiują oceany, i nikt nie wie dokładnie  jaki on jest. Nie znamy dobrze temperatur na poszczególnych głębokościach z powodu dynamiki prądów oceanicznych, mamy tylko szacunki z pomiarów z łodzi podwodnych i systemu boi pomiarowych. Wiemy, że dużo nie wiemy, taki to jest stan wiedzy o klimacie na dziś. Głębie oceanów to bezmiar zimnych wód, które stanowią większość tego rezerwuaru chłodniczego. Kluczem jest poznanie procesu wymiany ciepła w głębinach, ale to jest daleka przyszłość bo trzeba około stu lat pomiarów, aby zrozumieć co tam się dzieje.

Tymczasem po obecnej temperaturze powierzchni oceanów zestawionych z danymi z tego samego dnia rok temu widzimy, że w naszej okolicy jest podobnie, natomiast Pacyfik u wybrzeży Chile jest cieplejszy, a tak naprawdę rok temu był wyjątkowo zimny w tamtej okolicy. Poniżej widać, że na południowym Pacyfiku pola lodowe wokół Antarktydy są w tym roku znacznie wysunięte w stronę zwrotnika. Więcej o tych zmianach pisałem tu  https://pawelklimczewski.pl/2022/12/28/slonce-rzadzi-swiatem-ale-w-najblizszej-dekadzie-udaje-sie-na-drzemke/

Na najbliższą niedzielę mamy rewelacyjną prognozę pogody: zimno i deszczowo! Pamiętajcie, aby starszych wtedy chronić przed śmiertelnymi wirusami i aby unikali wychodzenia z domu i zatłoczonych miejsc.

Paweł Klimczewski

Jeśli uważasz moje analizy i publikacje za pożyteczne możesz mnie wesprzeć dowolną kwotą na konto:

mBank : 87 1140 2017 0000 4002 1094 2334

Paweł Klimczewski, tytułem: wpłata

Dziękuję ze wsparcie niezależności mediów w Polsce.