Zaćmienie Księżyca, cóż to takiego?

Jest to powszechnie znany fakt, że Księżyc przez 28 dni okrąża Ziemię wyznaczając tym samym okres miesiąca, podzielonego na 4 tygodnie. W ciągu roku takich miesięcy mamy 13, co daje 364 dni. Ziemski rok ma 365,25 dnia. Zostaje zatem 1,25 dni bez przynależności do żadnego z miesięcy. Dawniej w tym czasie balowano, niejako poza czasem. Dopiero w czasach nam nieodległych urzędnicy wprowadzili lata przestępne, linie zmiany daty i inne wynalazki „dla naszego dobra”.

Jak powstaje obszar cienia „stożek Ziemi”.

Skoro Księżyc co miesiąc jest ostatni na linii Słońce-Ziemia-Księżyc to dlaczego zaćmienia mamy tak rzadko, a nie co miesiąc? Zaćmienie Księżyca następuje, gdy nasz oświetlony satelita znajdzie się w „stożku Ziemi”. Z powodu wielkiego rozmiaru Słońca za Ziemią powstaje stożek cienia. Księżyc natomiast orbituje wokół Ziemi nie po orbicie położonej w płaszczyźnie ziemskiego równika, tylko po różnych, skośnych orbitach.

Księżyc orbituje wyjątkowo blisko równika.

Tylko czasem, gdy jest w pełni, trafia w obszar „stożka Ziemi” i wtedy na jego srebrnej tarczy na kilka godzin zobaczymy cień naszej planety. Cała zagadka rozwiązana. Zaćmienie będzie częściowe, tylko kawałek tarczy miesiąca zostanie „przygaszony”.

Zaćmiony fragment tarczy Księżyca.

Niestety większość z nas będzie to dziś oglądać w internecie, tylko na południu Polski mamy możliwe rozpogodzenie.

Zachmurzenie w chwili zaćmienia.

Spektakl zacznie się o 20:01:47 czasu polskiego, aby maksimum osiągnąć o 22:14:03. Oczywiście w całej Turcji niebo jest bezchmurne, czyli jak mówią Turcy „przestworza są otwarte”. Niestety, samolot w te otwarte przestworza odleciał bez nas z rana.

Proszę linkować do tej strony, gdzie jest info o tym jak można mnie wesprzeć w działalności publicystycznej. Obecnie to moje jedyne, skromne źródło dochodów. Linkując teksty w Social mediach, zapewniamy przychody z reklam dla Meta, tj. FB, Instagram, WhatsApp i innych.

Możesz mnie wesprzeć dowolną kwotą na konto:

mBank : 87 1140 2017 0000 4002 1094 2334

Paweł Klimczewski, tytułem: wpłata

Dziękuję ze wsparcie niezależności mediów w Polsce.