Po wystąpieniu prezydenta zajmijmy się czymś ważnym. Jak wykarmić starsze rodzeństwo młodszym!

Przy migawce aparatu 1/1000 sekundy udało mi się zrobić fotkę pojedynczych bąbelków CO2. Na dnie akwarium jest wyższe ciśnienie i gaz reaguje z wodą, CO2 + H2O → H2CO3, tworząc kwas węglowy, czyli wodę sodową.

Spada PH w zbiorniku, przyspiesza wiele procesów rozkładu resztek co uwalnia do wody całą tablicę Mendelejewa, szczególnie gdy ryby karmi się pasztetówką własnej roboty. Rośliny szybciej rosną absorbując węgiel.

Skutkiem tego ,w trakcie fotosyntezy jest uwalnianie czystego tlenu co jest fascynujące , gdy na własne oczy widzicie jak z brzegów listków rośliny leci do powierzchni strumień czystego tlenu w bąbelkach. Gdy znajdę jakiś dobry obiektyw i umyję szybę to Wam to pokażę. Akwarium to cały ocean nawet jeśli ma 10 litrów. Obserwacja życia nawet kilku gatunków jest wielką lekcją. Po 3 dniach nawożenia CO2 woda z kranu, mocno zasadowa (8,5 ph) stała się kwasem węglowym 5,5ph. Rośliny już przebierają korzonkami a bakterie fimbriami.

Akwarium na zimowe wieczory to fototerapia z dramaturgią gratis. Samiec bojownika musi mieć 3 samice, aby po wyborze jednej zabić pozostałe, to dopiero imponuje wybrance. Gdy zbuduje z piany gniazdo pod lustrem wody samica zniesie tam ikrę. Aby samiec mógł się zająć wychowaniem dzieci musi zabić matkę by ta nie zjadła narybku. Potem przez miesiąc pyszczkiem myje i układa w gnieździe maleństwa. Największe z setki młodych zaczynają wydzielać hormon zatrzymujący rozwój najmniejszych. Gdy różnica wielkości jest spora, garstka dużych dzieci żywi się mniejszym rodzeństwem. Ktoś mówi, że akwarystyka jest nudna ? Shakespeare ani Neron by tego nie wymyślili. P.s. Już się boję, że lewica zakaże akwariów…

Paweł Klimczewski

Proszę linkować do tej strony. Poniżej info jak można mnie wesprzeć w działalności publicystycznej. Obecnie to moje jedyne, skromne źródło dochodów. Linkując teksty w Social mediach, a nie źródła zapewniamy przychody z reklam dla Meta, tj. FB, Instagram, WhatsApp i innych.

Możesz mnie wesprzeć dowolną kwotą na konto:

mBank : 87 1140 2017 0000 4002 1094 2334

Paweł Klimczewski, tytułem: wpłata

Dziękuję ze wsparcie niezależności mediów w Polsce.