Egipt otwiera nowy rozdział w stosunkach z Turcją.

W tle widać olbrzymie złoża gazu pod dnem Morza Śródziemnego pomiędzy Turcją, Cyprem, Egiptem i Izraelem.

Egipt to oczko w głowie całego świata, bo to w Egipcie jest Kanał Sueski, najkrótsza droga morska z Azji na zachód. Od stycznia Egipt jest też członkiem BRICS, organizacji państw otwarcie mających na celu eliminacje dolara USA z obiegu światowego.

USA rozpętały i wygrały dwie wojny światowe, aby tego dolara wprowadzić pod przymusem światu a tu taki numer. Poprzez Izrael USA trzyma lufę przy skroni egipskiego państwa, było to możliwe, gdy cały świat Islamu był podzielony, ale od dekady chińska dyplomacja skleja te połamane fragmenty. Kryzys w Gazie to próba wyrzucenia Palestyńczyków z ich kraju na egipskie pustynie Półwyspu Synaj.

Dziś stanęli obok siebie dawni wrogowie, obecnie partnerzy posiadający dwie największe armie w regionie o podobnym potencjale. Dla Izraela nawet mały Liban jest poważnym zmartwieniem i unika starć na północy, by nie otwierać drugiego frontu, jakby nie patrzeć to Izrael jest teraz między młotem a kowadłem. To porozumienie dwóch gigantów zmienia sytuacje w regionie.

Zestawienie potencjałów militarnych

„Goszcząc po raz pierwszy od dziesięciu lat swojego tureckiego odpowiednika w stolicy Kairze, prezydent Egiptu Abdel-Fattah al-Sisi powiedział w środę, że jego kraj otwiera nową kartę w stosunkach z Turcją.

„Witam prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana podczas jego pierwszej wizyty w Egipcie od ponad 10 lat, aby otworzyć nową kartę między naszymi dwoma krajami, aby wzbogacić nasze dwustronne stosunki i skierować je na właściwe tory” – powiedział Sisi podczas wspólnej konferencji prasowej z Lider turecki.

Sisi powiedział, że Egipt stara się zwiększyć swój handel z Turcją do 15 miliardów dolarów w ciągu najbliższych pięciu lat. „

Źródło aa.com.tr

Paweł Klimczewski

Poniżej info jak można mnie wesprzeć w działalności publicystycznej. Obecnie to moje jedyne, skromne źródło dochodów. Linkując teksty w Social mediach, a nie źródła zapewniamy przychody z reklam dla Meta, tj. FB, Instagram, WhatsApp i innych korporacji.

Możesz mnie wesprzeć dowolną kwotą na konto:

mBank : 87 1140 2017 0000 4002 1094 2334

Paweł Klimczewski, tytułem: wpłata

Dziękuję ze wsparcie niezależności mediów w Polsce.