Krótka, cyfrowa smycz z piekła rodem

Krótka, cyfrowa smycz z piekła rodem

Europa będąc po II Wojnie Światowej zdominowana przez USA toczy z zamorskim „sojusznikiem” wojnę gospodarczą, która czasem wchodzi w tryb „kinetyczny”, jak w przypadku wysadzenia gazociągu z Rosji do Niemiec.

Wysadzenie Nord Stream 26 września 2022 roku

Tym razem Komisja Europejska nałożyła na amerykańskiego giganta Apple gigantyczną karę 1.9 miliarda dolarów za praktyki monopolistyczne. Wg komisji Apple „ograniczyło możliwość twórców aplikacji informowania użytkowników urządzeń Apple o alternatywnych, tańszych możliwościach zakupu muzyki dostępnej w Internecie poza ekosystemem Apple. Jest to nielegalne. Dotknęło to miliony europejskich konsumentów, którzy nie mogli dokonać swobodnego wyboru, gdzie, w jaki sposób i za jaką cenę kupić subskrypcje do strumieniowego przesyłania muzyki”.

aa.com.tr 5.03.2024

Komisja powinna w praktyce podobnymi karami ukarać wszystkich producentów telefonów i systemów operacyjnych na te urządzenia. Internet został wylansowany jako bezkresna przestrzeń wolności obywatelskiej i konsumenckiej. Jest to nadal prawdą, ale tylko w stosunku do garstki użytkowników komputerów stacjonarnych używających Linux lub starych wersji systemów Windows czy OS. Tylko tam użytkownik zachowuje namiastkę swobody w dostępie do informacji i ofert handlowych, cały obecny cyfrowy świat to prowadzenie stada owiec na krótkiej smyczy od strzyżenia do strzyżenia.

„Adam i Ewa”, Tycjan, olej na desce, ok. 1550

Strony i aplikacje nie mające odpowiednich certyfikatów dużych koncernów są bezlitośnie tępione przez wyszukiwarki i platformy społecznościowe. Użytkownicy większości telefonów praktycznie już nie mają wpływu na ustawienia przeglądarek i wbrew woli użytkowników, są nieustannie inwigilowani, a treści im dostarczane są skrupulatnie dobierane przez AI w celu maksymalizacji zysku z reklam i sprzedaży. Te z kolei są przedmiotem handlu między korporacjami.

Epoka wyszukiwarek się kończy i przechodzimy w fazę indywidualnego prowadzenia każdego internauty przez osobistego, niewidzialnego asystenta AI, który będzie cierpliwie, przez dekady, przez całe nasze życie sączył nam treści programując naszą osobowość niczym wąż sączący Ewie w ogrodzie Eden „nowe prawdy”.

Internet? Tak, ale nie w telefonie !

Od 3 lat prowadzę tę stronę, jest tu już blisko 1000 felietonów na wiele tematów, była czynna gdy blokowano mi FB. Polecam wsparciu moją twierdzę, info poniżej.

Paweł Klimczewski

Poniżej info jak można mnie wesprzeć w działalności publicystycznej. Obecnie to moje jedyne, skromne źródło dochodów. Linkując teksty w Social mediach, a nie źródła zapewniamy przychody z reklam dla Meta, tj. FB, Instagram, WhatsApp i innych korporacji.

Możesz mnie wesprzeć dowolną kwotą na konto:

mBank : 87 1140 2017 0000 4002 1094 2334

Paweł Klimczewski, tytułem: wpłata

Dziękuję ze wsparcie niezależności mediów w Polsce.