Janowa Woda, czyli dokarmiajmy misie polarne!

Od czwartku 20 czerwca mamy astronomiczne lato. Po wiosennych anomaliach w maju przyroda pokazała klasę i Zimna Zośka i Trzej Ogrodnicy trafili w punkt. Teraz Janowa Woda od Śląska przez Wielkopolskę i Pomorze zmierza na wschód. Potężna superkomórka nad Śląskiem to skondensowana para wodna, która pod wpływem chłodu nocy i spadku ciśnienia skrapla się, czyli cząstki gazowej pary wodnej, kluczowego gazu cieplarnianego łączą się w krople w skomplikowanym i nie do końca poznanym procesie. Dwutlenek węgla (CO2) ma pomijalny, setki razy mniejszy udział w efekcie cieplarnianym https://pawelklimczewski.pl/2024/02/23/czy-temperatura-na-ziemi-drgnie-o-ulamek-stopnia-gdy-tradycyjna-produkcja-przemyslowa-i-populacja-wzrosna-o-2000/.

 Udział istotny w powstawaniu chmur ma promieniowanie kosmiczne. 11 i 107-letnie cykle słoneczne regulują procesy pogodowe na Ziemi: https://pawelklimczewski.pl/2024/02/03/kosmiczna-prognoza-do-2045-globalne-oziebienie

W 2025 Słońce osiągnie maksimum cyklu 11-letniego, ale jesteśmy w dołku cyklu +-100 letniego i stan jonosfery, która nas broni przed kosmicznymi promieniami jest słaby. Wysokoenergetyczne promieniowanie kosmiczne będzie w najbliższych dekadach tworzyć chmury nad Ziemią, które ograniczą dopływ energii słonecznej na naszą planetę. Z punktu widzenia Słońca Ziemia z niebieskiej planety, która łapała ciepło do oceanów zrobi się bardziej białą kulką, która odbija znacznie więcej energii, niż miało to miejsce w dekadach z drugiej połowy wieku XX.

Ilość wody związanej w śniegu na północnej półkuli czerwiec 2024

Drugi wykres nie daje złudzeń. Ilość wody uwięzionej w śniegu na półkuli północnej jest rekordowy i mamy małe szanse, aby znaczne obszary Arktyki dostąpiły krótkiego arktycznego lata. Tam gdzie śnieg nie stopnieje w sierpniu, będziemy mieli do czynienia z namiastką nowej epoki lodowej. Pod śniegiem nie będzie wegetacji traw i porostów a zwierzęta będą zmuszone do zmiany swych szlaków o setki kilometrów na południe, co wpłynie na ich populację. Okres ciepły sprzyjał wzrostowi populacji niedźwiedzi polarnych, co może się zmienić. Misie, trzymajcie się!

W ubiegłym roku dokonano korekty/oszustwa https://pawelklimczewski.pl/2023/08/09/opn-czyli-odwieczne-prawo-natury/ i w nowym roku meteorologicznym, 1 sierpnia wygumkowano miliardy ton śniegu, który zwykle topniał, ale sytuacja się zmienia i mamy w kolejnym roku z rzędu symptomy globalnego ochłodzenia. Czerwiec i temperatury Bałtyku zdają się potwierdzać ten trend. Będę śledził sytuację.

Ekolodzy! Pędem z siatkami na biegun północny! Pamiętajcie: słodkie miśki lubią padlinę. Dokarmiajmy misie polarne !

P.s. Deszczowy weekend to świetna okazja, aby obejrzeć Jerzego Karwelisa i mnie w „Pogromcach Mitów”: Kto pierwszy zajmie Cypr? Iran czy Turcja? W Polsce Stan Wojenny+! https://banbye.com/watch/v_tj0JvIoSNpmT

Paweł Klimczewski