Początek września to zarazem koniec topnienia lodów arktycznych i koniec arktycznego lata, to dobry czas na roczne porównanie. Animacja pokazuje temperaturę i zlodowacenie powierzchni oceanów 4 września 2024 i 2023. Zimny Prąd Peruwiański wynoszony na równiku podwyższeniem dna oceanu w okolicy wysp Galapagos daje tam zimniejsze wody niż na Bałtyku. Taka sytuacja nie jest czymś nowym, ale obecne ochłodzenie jest wyraźne. Ziemia płonie…
Zimny Prąd Kanaryjski nie pozwala na powstawanie chmur nad Morzem Śródziemnym i huraganów na Atlantyku, pozwala natomiast utrzymywać się od wielu tygodni wielkim wyżom na zachód i wschód od Europy Środkowej. Dzięki temu wieje do nas wschodnie, suche, kontynentalne powietrze.
Chłodne wody wokół Oceanu Indyjskiego, szczególnie w okolicy Półwyspu Arabskiego skutkują rekordowo niską liczbą cyklonów w tym rejonie co ilustruje wykres, ich łączna energia to zaledwie 20% średniej wieloletniej. Ziemia płonie…
Przykuwa uwagę też wyraźnie większy zasięg lodu antarktycznego na południowym Atlantyku. Podziałka pozioma na animowanej mapie to 15 st. geograficznych, czyli 1667 km, mamy do czynienia z przesunięciem się lodów, w szczycie tamtejszej zimy o ponad 500 km w stronę równika. Ziemia płonie… W tamtej okolicy wyraźnie też osłabł ciepły Prąd Mozambicki ogrzewający Republikę Południowej Afryki, w okolicach Kapsztadu daje to zimne opady a w górach śnieg. W ubiegłym roku śnieg po 10 latach padał w Johannesburgu, a zdjęcie żyraf w śniegowej scenerii pochodzą z serwisu somosmas.news z roku 2019, ale w tym tygodniu prognozy zapowiadają śnieg w tym rejonie.
Cieplejszy jest jedynie zachodni Pacyfik, ale bilans energii tajfunów tam to tylko 50% normy wieloletniej. Nie puściły też lody na zachód od Grenlandii i na morzu Wschodniosyberyjskim, co utrudnia żeglugę na szlaku północnym. Ziemia płonie…
Byle do wiosny! Proszę , powrzucajcie ten link na różne profile karbofrustratów, niech się dowiedzą.
Paweł Klimczewski